Na Jasnej Górze odbyły się obchody Jubileuszu 200-lecia Żywego Różańca – największej wspólnoty modlitewnej w Polsce. To wyjątkowe dzieło zostało założone w 1826 roku przez bł. Paulinę Jaricot, świecką kobietę, która całe swoje życie poświęciła ewangelizacji i szerzeniu wiary.
Podczas jubileuszowego spotkania członkowie Żywego Różańca dziękowali za wielkie dzieło bł. Pauliny oraz modlili się o jej beatyfikację. Szczególnym gościem uroczystości była jej krewna, Anna d’Harcourt.
Centralnym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. abp. Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Wyrazy wdzięczności za 200 lat działalności Żywego Różańca przekazał również Karol Nawrocki. Specjalny list od Prezydenta RP odczytała Beata Kempa.
Wśród pielgrzymów z całej Polski, obecni byli także członkowie Żywego Różańca ze Środy Wielkopolskiej wraz ze swoim opiekunem duchowym, ks. Michałem Szremskim. Wspólna modlitwa, dziękczynienie i świadectwo wiary stały się pięknym wyrazem jedności oraz żywotności tej wyjątkowej wspólnoty.
Niech jubileusz 200-lecia Żywego Różańca będzie inspiracją do jeszcze gorliwszej modlitwy, umacniania wiary i zawierzenia Matce Bożej na kolejne lata.
