Anioł Pański (łac. Angelus Domini) – modlitwa maryjna której przedmiotem jest rozważanie zwiastowania Maryi przez anioła Gabriela i wcielenia Jezusa Chrystusa. W zależności od lokalnych zwyczajów odmawiana jest o godz. 6.00, 12.00 i 18.00 przez cały rok z wyjątkiem okresu wielkanocnego, kiedy to należy odmawiać Regina Coeli.
W Watykanie niedzielna modlitwa Anioł Pański jest zwyczajowo celebrowana przez papieża i związana jest z krótką katechezą oraz błogosławieństwem.
ANIOŁ PAŃSKI
„P” tzn. – prowadzący
„W” tzn. – wszyscy
P. – W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
W. – Amen.
P. – Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.
W. – I poczęła z Ducha Świętego.
P. – „Zdrowaś Maryjo … owoc żywota Twojego, Jezus”
W. – „Święta Maryjo … śmierci naszej. Amen.”
P. – Oto Ja służebnica Pańska.
W. – Niech mi się stanie według słowa Twego.
P. – „Zdrowaś Maryjo … owoc żywota Twojego, Jezus”
W. – „Święta Maryjo … śmierci naszej. Amen.”
P. – A Słowo Ciałem się stało.
W. – I mieszkało między nami.
P. – „Zdrowaś Maryjo … owoc żywota Twojego, Jezus”
W. – „Święta Maryjo … śmierci naszej. Amen.”
P. – Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko.
W. – Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
P. – Módlmy się … /chwila ciszy/
Łaskę Twoją, prosimy Cię Panie racz wlać w serca nasze,
abyśmy, którzy za zwiastowaniem Anielskim, wcielenie Chrystusa,
Syna Twojego poznali, przez Jego mękę i krzyż do chwały
zmartwychwstania byli doprowadzeni. Przez Chrystusa, Pana naszego.
W. – Amen.
P. – Królowo Polski.
W. – Módl się za nami.
P. – Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie.
W. – A światłość wiekuista niechaj im świeci.
P. – W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
W. – Amen.
